Blog Details

Co przerywa bieg przedawnienia?

Czym jest przedawnienie roszczenia?

Przedawnienie roszczenia oznacza brak możliwości prawa dochodzenia wierzytelności na skutek upływu czasu. Według art. 117 Kodeksu Cywilnego roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu, a wyjątek od tej zasady stanowią sytuacje zapisane w ustawie. W przypadku każdej wierzytelności majątkowej istnieje termin, po którym dłużnik nie może zostać zobligowany do zapłaty roszczenia. Jednak sam dług nie wygasa a jedynie wierzyciel nie ma możliwości dochodzenia wierzytelności.

Do dnia 9 lipca 2018 roku przedawnienie dla roszczeń majątkowych wynosiło 10 lat  – obecnie jest to 6 lat.

Teoretycznie po upływie tego czasu każdy dług powinien stać się przedawniony i niewymagalny, jednak w praktyce wcale tak nie musi być.

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne – co w praktyce oznacza np. dzień, w którym dłużnik był zobowiązany dokonać spłaty długu.

Jednak bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany i zacząć liczyć się od nowa.  Czas, który upłynął przed przerwaniem biegu przedawnienia, nie jest brany pod uwagę i wszystko zaczyna się od początku.

Co przerywa bieg przedawnienia?

Istnieje kilka sytuacji, które mogą spowodować przerwanie biegu przedawnienia  i polegają na działaniu zmierzającym do wyegzekwowania lub uznaniu długu.

Wniesienie pozwu do sądu

Kiedy wierzyciel składa pozew o zapłatę do sądu, to przerwanie biegu przedawnienia następuje automatycznie. Jeśli wierzyciel złoży pozew przed upływem terminu przedawnienia, to nawet jeśli proces potrwa wiele lat, jego roszczenie nie ulegnie przedawnieniu. Po uzyskaniu wyroku wierzyciel ma ponownie 6 lat (lub 3 lata w przypadku świadczeń okresowych) na dochodzenie roszczenia.

Uznanie długu przez dłużnika

Czasem dłużnik sam uznaje, że jest winny jakąś kwotę wierzycielowi.  Można uznać dług poprzez podpisanie ugody, w której dłużnik zobowiązuje się do spłaty zadłużenia, czy poprzez wpłatę części długu. W takiej sytuacji bieg przedawnienia zostaje przerwany. Nawet jeżeli wierzyciel nie podejmował wcześniej żadnych kroków w celu odzyskania należności, uznanie długu przez dłużnika daje mu ponownie możliwość dochodzenia roszczeń.

Egzekucja komornicza

Bieg przedawnienia zostaje przerwany kiedy wierzyciel rozpocznie egzekucję komorniczą.  Wszelkie działania podejmowane przez komornika w celu wyegzekwowania długu przerywają bieg terminu przedawnienia.  Każda czynność komornika np. zajęcie wynagrodzenia dłużnika, ruchomości czy nieruchomości powoduje, a także brak możliwości ściągnięcia długu i umorzenie postępowania komorniczego powoduje, że bieg przedawnienia liczy się od nowa.

Złożenie wniosku o mediację

Jeżeli wierzyciel i dłużnik zdecydują się na mediację, to złożenie wniosku o rozpoczęcie mediacji przerywa bieg przedawnienia. Nie jest przy tym ważne, czy mediacje zakończą się sukcesem czy też nie.

Tak więc często nawet długi sprzed 20 lat nie są przedawnione i wierzyciel może skutecznie ich dochodzić na drodze egzekucji komorniczej.

 

Jeśli masz problemy z długami napisz do nas lub zadzwoń.

To nic nie kosztuje a zyskasz wiele.

KONTAKT

Related Posts