Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony?
- 2024-12-10
- admin
Jak sprawdzić kiedy dług jest przedawniony?
Kiedy otrzymasz pismo od wierzyciela abyś spłacił dług, który powstał kilka lub kilkanaście lat wcześniej, przede wszystkim nie podpisuj z nim żadnej ugody ani nie płać żadnych pieniędzy dopóki nie sprawdzisz, czy wierzytelność nie jest przedawniona.
O tym kiedy przedawniają się długi możesz przeczytać TUTAJ
Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać to napisanie do wierzyciela pisma (najlepiej drogą pocztową, listem poleconym), aby podał podstawę prawną żądania zapłaty tej wierzytelności. Należy zażądać przesłania dokumentacji kto był wierzycielem pierwotnym, kiedy i na kogo został wydany nakaz zapłaty i jakie czynności wierzyciel zrobił, aby odzyskać dług.
Kolejną czynnością jest założenie konta w serwisie https://www.e-sad.gov.pl/ . Jest to strona tzw. eSądu w Lublinie, do którego składa pozwy o zapłatę większość wierzycieli (pod warunkiem, że długi są zaciągane na osobę fizyczną a nie na firmę). Po zarejestrowaniu się w serwisie można sprawdzić kto i kiedy składał pozwy oraz jakie nakazy zapłaty były wydane.
Jeśli dług jest przedawniony to zwykle wierzyciele nie przesyłają żadnych dokumentów lub przesyłają takie, z których tak naprawdę nic nie wynika. W takiej sytuacji nic nie należy robić, oni będą co jakiś czas straszyć windykacją ale nie podejmą żadnych działań w tym kierunku. Jeśli są zbyt nachalni to można napisać do nich pismo o zaprzestanie działań nękających gdyż w przeciwnym razie zostaną podani na policję o nękanie i próbę wyłudzenia pieniędzy.
Jeśli otrzymasz nakaz zapłaty z sądu i nie wiesz czego dług dotyczy oraz czy nie jest przedawniony, napisz i wyślij do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty podnosząc w nim przedawnienie wierzytelności. Wówczas to wierzyciel będzie musiał udowodnić, że dług nie jest przedawniony.
Tutaj znajdziesz wzór sprzeciwu od nakazu zapłaty.
Pamiętaj, że zgłoszenie przedawnienia długu należy do dłużnika.
Komornicy mogą egzekwować każdy dług, nawet ten przedawniony. Nie badają oni zasadności i wymagalności zaległego zobowiązania.
Jeśli komornik upomina się o przedawnione zobowiązanie to powinieneś wytoczyć tzw. powództwo przeciwegzekucyjne (do sądu, który wydał nakaz zapłaty) mające na celu uchylenie komorniczego tytułu wykonawczego. Dopóki tego nie zrobisz, komornik będzie miał prawo do przeprowadzania egzekucji majątku.
Odzyskanie przez wierzyciela długu, który uległ przedawnieniu jest praktycznie niemożliwe. Dług nie znika, ale przekształca się w zobowiązanie naturalne, które nie może być dochodzone przed sądem i egzekwowane przed komornikiem. Zobowiązanie takie może jednak być zgłaszane do rejestrów informacji gospodarczych, co utrudni dłużnikom pozyskiwanie kolejnych zobowiązań. Czasami dokonanie takiego wpisu przez wierzyciela powoduje, że dłużnicy zwracają długi.
Jesli masz problemy z długami, napisz do nas lub zadzwoń.
To nic nie kosztuje a zyskasz wiele.