Blog Details

Komornik zablokował konto a nie wiesz dlaczego? Co zrobić?

Co zrobić kiedy dowiadujesz się, że komornik zajął Ci konto a nie wiesz dlaczego?

Kiedy nagle dowiadujesz się, że komornik zablokował ci konto a nie wiesz z jakiego powodu, gdyż wcześniej nie dostawałeś żadnych pism dotyczących długu od wierzyciela czy też z sądu, masz 7 dni na złożenie do sądu wniosku o ponowne doręczenie pisma sądowego z nakazem zapłaty albo wyrokiem zaocznym i odwołania się od niego.

W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się z banku, jaki komornik zajął Ci konto i na jaką kwotę. Następnie znajdujesz w internecie kontakt do komornika i prosisz, aby podał Ci kto jest wierzycielem i jaki sąd wydał nakaz zapłaty. Zwykle takie nakazy są wydawane przez tzw. eSąd w Lublinie. Jest to VI Wydział Cywilny wydający nakazy zapłaty w systemie Elektronicznego Postępowania Upominawczego. W tej sytuacji zakładasz sobie konto na stronie tego sądu i w zakładce „Moje sprawy” wyszukujesz akta spraw, z których dowiesz się, na jaki adres była wysyłana korespondencja dotycząca Twoich zobowiązań. Jeśli korespondencja była wysyłana na adres, pod którym nie przebywasz, wówczas piszesz do eSądu wniosek o ponowne doręczenie pisma sądowego z nakazem zapłaty albo wyrokiem zaocznym i odwołujesz się od niego sprzeciwem od nakazu zapłaty podnosząc, że nie mogłeś wcześniej złożyć sprzeciwu, gdyż nakaz zapłaty został wysłany na adres, pod którym nie przebywasz.

Dobrze jest przedstawić dowody, na podstawie których sąd stwierdzi, że rzeczywiście nakaz był wysłany na adres, pod którym nie mieszkałeś, czyli może to być np. informacja z urzędu meldunkowego, że nie byłeś już tam zameldowany czy też umowa najmu mieszkania w innym miejscu niż poprzedni adres, na który był wysłany nakaz.

Natomiast jesli nakaz zapłaty odebrał np. członek Twojej rodziny, jako powód nie wysłania sprzeciwu w ustawowym terminie 14 dni,  możesz podać iż byłeś w tym czasie np. w szpitalu lub nie przebywałeś pod danym adresem, gdyż np. byłeś za granicą. W takiej sytuacji piszesz do sądu wniosek o przywrócenie terminu do sprzeciwu od nakazu zapłaty oraz sprzeciw od nakazu zapłaty przedstawiając np. wypis ze szpitala lub jakiś dowód przebywania poza krajem (bilety lotnicze, umowa o prace za granicą itp).

Jeśli nakaz zapłaty wydał inny sąd to oczywiście wniosek o przywrócenie terminu i sprzeciw wysyłasz do sądu, który wydał nakaz. Pisząc sprzeciw umieszczasz w nim informacje o swoim zobowiązaniu, np. że zostało ono spłacone lub częściowo spłacone i kwota na nakazie nie zgadza się ze stanem faktycznym  lub też zobowiązanie jest już przedawnione.

Jeśli masz problemy z długami napisz do nas lub zadzwoń.

To nic nie kosztuje a zyskasz wiele.

KONTAKT

Related Posts