Ile czasu trwa postępowanie w upadłości konsumenckiej?
- 2025-01-02
- admin
Ile czasu trwa postępowanie w upadłości konsumenckiej?
Jest to pytanie , na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co do zasady sąd powinien rozpatrzyć wniosek złożony przez dłużnika w czasie dwóch miesięcy, następnie postępowanie prowadzone przez syndyka powinno zakończyć się w czasie 6 miesięcy od orzeczenia upadłości. Po złożeniu przez syndyka projektu planu spłaty teoretycznie w ciągu 2 miesięcy sąd powinien wydać ostateczne orzeczenie lub wyznaczyć rozprawę celem wysłuchania upadłego. Całość powinna zamknąć się w czasie do 12 miesięcy.
Tyle teoria.
A teraz praktyka.
Po złożeniu wniosku o upadłość dłużnik czeka na orzeczenie od 2 tygodni nawet do 9 miesięcy (takich mamy rekordzistów). Czas oczekiwania zależy w dużej mierze od tego w jakim sądzie składamy wniosek. Najszybciej działają sądy w mniejszych miastach, dłużej w miastach dużych, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań, itp. W tym przypadku to jest jak loteria – niektórzy dłużnicy otrzymują orzeczenie w ciągu miesiąca a inni muszą czekać kilka miesięcy. Od czego to zależy? Nie wiadomo.
Natomiast sądy w Płocku, Radomiu, Rzeszowie, Koszalinie i kilku innych miastach, wydają orzeczenia bardzo szybko, często w ciągu 2 tygodni.
Postępowanie syndyka czasem kończy się w ciągu 4 miesięcy a czasem trwa ponad rok. Jeśli upadły ma nieruchomość do sprzedaży, postępowanie może trwać dłużej.
Po złożeniu przez syndyka do sądu propozycji planu spłat lub umorzenia wierzytelności bez ustalania planu spłat, sąd wydaje ostateczne orzeczenie lub wyznacza termin rozprawy w ciągu 1-2 miesięcy, jednak zdarza się, że upadły czeka na orzeczenie lub termin rozprawy ponad 6 miesięcy. Również nie możemy powiedzieć od czego to zależy, w większych miastach z reguły trwa to dłużej, być może z powodu większej ilości spraw.
Tak więc postępowanie w upadłości konsumenckiej od momentu złożenia wniosku do sądu do momentu orzeczenia przez sąd wysokości planu spłaty lub umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty, trwa od 7 (tyle trwało najkrótsze postępowanie) do 38 miesięcy (tyle trwało najdłuższe i to bez sprzedaży nieruchomości). Niestety takie mamy prawo, że nam zwykle sąd daje 7 lub 14 dni na reakcję w sprawie a sąd nie ma właściwie żadnego terminu, przynajmniej tak to wygląda w praktyce.
Jednak ile by to nie trwało to i tak warto czekać. Upadłość konsumencka powoduje, że dłużnik pozbywa się problemów ze spłatą swoich wierzytelności, nie ma już nękających telefonów, wizyt i pism od windykatorów i odzyskuje nowe życie w spokoju i bez stresu. Jeśli tego nie zrobi, czas i tak minie, często wiele lat, a długi będą narastać z powodu naliczanych odsetek i kosztów egzekucji.